Vonós tanszak

Vonószenekari műhelymunka

Előadó: Nagyné Ligeti EditNagyné Ligeti Edit

Négy éve vezetem a zeneiskola ifjúsági vonószenekarát. A zenekar május- júniusi munkájának összegzését mutattam be az érdeklődő kollégáknak. A próbafolyamat célja a zenekar felkészítése az augusztusi Szatmári Zenei Napok hangversenyeire. A felkészülés első fázisát a művek kiválasztása jelenti, mely a zenekari tagok hangszeres készségeinek, a koncert helyszínének (jelen esetben templomok) és a próbalehetőség számának figyelembevételével történik. A következő lépés a művek lapról olvasása, majd szólampróbákon a szólamok megtanulása a helyes vonásnemekkel és ujjrenddel. A stílusos játék megvalósítása érdekében hivatásos zenekarok felvételeit hallgatjuk. Pl. a barokk művek előadásához kiváló régizene-együttesek felvételei állnak rendelkezésünkre.  A június 25-i próbán Vivaldi G-dúr zenekari concerto-ját (RV 151) és Grieg Lyrische Stücke c. művének vonószenekarra átírt darabjaiból néhányat próbáltunk.

IMG_4032aA Vivaldi-concerto I. tételének problematikáját az élénk tempó mellett a 9/8-os páratlan lüktetésből adódó váltakozó vonásirányok jelentik, melyhez a stílusra jellemző rejtett kétszólamúság megvalósítása is nehezít.

A Grieg darabokban a kései romantikára jellemző akkordfűzések tiszta intonációja az első megvalósítandó feladat.